Yetişkin / Aile Çift Terapisi

İletişime Geçin!

Aile Çift Terapisi

Aile ve Çift Terapisi Nedir?

Aile ve çift terapisi; değişim, gelişimi ve ikili ilişkileri kuvvetlendirmek adına, aileler ve çiftler hakkında daha derinlemesine bir anlayış kazanmaları sağlamak ve ilişkilerinde hedefledikleri değişikliklere yardımcı olmaktır.

 

Aile ve çift terapisi ne tür sorunlar üzerinde yoğunlaşır?

Her ne kadar bütün çiftler ve ihtiyaçları birbirinden farklı olsa da çift terapisi uygulamalarında en sık karşılaşılan problemler çiftler arasındaki iletişim problemleri, çiftler arasında artan tartışmalar, duygusal ihtiyaçların karşılanamaması, maddi problemler ve çocuklar hakkında yaşanan çatışmalar olarak adlandırılabilir. Partnerler; aldatma, bir aile üyesinin ani kaybı gibi kriz durumlarının sonucunda da çift terapisini  tercih edebilirler.

 

Aile ve çift terapisinde terapistin rolü nedir?

Çift terapisinde terapistin görevi, her iki tarafı da dinleyerek duygu ve düşüncelerini doğru bir şekilde ifade etmelerine ve yaşadıkları problemlerin kaynağını görebilmelerine yardımcı olmaktır. Terapist çift terapisine katılan çiftlere çoğunlukla kişisel hikayeleri, ilişkileri ve ilişkilerinde yaşadıkları, problem olarak gördükleri olaylarla ilgili sorular sorarak problemli alanları tespit etmeye çalışır. farklı ortamlarda yetişmiş farklı kişilik özelliklerine sahip iki ayrı bireyin uzun yıllar boyunca hep uyumlu olmalarını ümit etmek fazlaca iyimser bir beklentidir bu yüzden aile ve çift terapisinde amaçımız, aile içinde ve çiftler arasında yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreçlerin ele alınarak  çatışmaların çözübilmesini ve farklı bakış açısıyla hem aile bireyleriyle olan ilişkilerde hem de diğer insanlarla olan ilişkilerde daha sağlıklı iletişim kurulmalarını hedeflemekteyiz.

 

Fannie Hurst

Vatanınız için kan, arkadaşınız için gözyaşı; ama aileniz için ter dökün.

Alexis Carrel

Her aile bir tarihtir, hatta okumasını bilene göre bir destandır.